Blog

Moja škola

Výučba začiatočníkov

Golfový tréner a Golfový coach (kouč). Na úvod by som chcel laickej verejnosti ozrejmiť tieto dva výrazy. Tréner v pravom zmysle slova je osoba, nie len rozumejúca golfu ako takému, ale aj osoba, ktorá rozumie tréningovému procesu a človeku. Tréner (golfový) je osoba, ktorá má poznatky z rôznych vedných odborov zaoberajúcich sa človekom a vie s nimi pracovať (anatómia človeka, biochémia človeka, fyziológia človeka, biomechanika, zásady životosprávy, psychológia človeka, základy pedagogiky, didaktika vyučovacieho procesu a didaktika samotného športu, ktorý trénuje a mnoho iných vedných odborov). Takýto človek nie je odborník len na golf samotný, no je odborníkom tréningový proces v oblasti golfu. Na druhej strane Golfový coach (kouč) je odborníkom na golf (golfový švih, taktika hry na ihrisku, golfové palice a výbava) najlepšie Vám poradí aké golfové cvičenia máte robiť, aby ste zlepšili svoj golfový švih a čo najefektívnejšie zlepšili svoju golfovú hru.

Ako príklad pre športové hry ( medzi ktoré síce golf nepatrí, lebo je cieľovou hrou) uvediem futbal. Bývalý dlhoročný manažér Manchesteru United Sir Alex Ferguson počas svojich tréningov na tréningový proces len dohliadal, mal odborníkov, ktorí jeho tím rozcvičovali a kondične pripravovali, mal odborníkov, ktorí viedli futbalové tréningy a mal odborníkov na regeneráciu a životosprávu. Toto je súčasný trend (špecializovať sa) vo všetkých športoch. No Sir Alex bol v skutočnosti nie manažér Man. United, ale odborník , ktorý sa všetkému rozumel a mal posledné slovo v tom ako jednotlivé procesy budú prebiehať. Tak isto ako bol napríklad Marián Vajda šéf tréner v tíme Novaka Djokoviča ( Novak mal v tíme ďalších dvoch trénerov). Aj keď dnešný trend je špecializácia, ten pravý odborník sa vyzná takmer v každej časti svojho povolania a dokáže Vás posunúť vo všetkých zložkách tréningového procesu (technická, taktická, teoretická, kondičná, psychologická). Toto je moja profesia.

Ak sa budete chcieť naučiť základy golfu, aby ste si príležitostné zahrali, pomôže Vám ktokoľvek. No ak chcete spoznať tajomstvo golfu, všetky zákutia hry a tréningového procesu, potrebujete namotivovať, keď sa Vám nedarí, určite mi zavolajte a vďaka môjmu osobnému a individuálnemu prístupu sa spoločne pozrieme na Vaše potreby.

Výučba detí

Deti sú naša budúcnosť. V každej vyspelej krajine, sa starajú o školstvo a šport. Tak, aby deti mohli rozvíjať telo aj dušu v znení Kalokagatie. Keď som bol mladý, chcel som hrávať na PGA Tour a patriť medzi najlepších hráčov sveta, nedpodarilo sa , no viem, že veľa ďalších detí ma takýto sen. Môj dnešný sen je pomáhať takým malým ako som bol ja. Ukazovať im čo treba robiť aby sa dostali medzi zahraničnú konkerunciu, správne ich viesť a rozvíjať. Zhrniem to v jednom slove, MOTIVOVAŤ ich.

Som študent FTVŠ v odbore trénerstvo a učiteľstvo telesnej a športovej výchovy. Rozumiem deťom, ich potrebám a mám dostatok trpezlivosti na to, aby som vychoval ďalšiu generáciu golfových hráčov. V skutočnosti mi nejde až tak o vrcholových golfistov ( to je len špička ľadovca, na ktorú dosiahnu najväčší makači a najväčsie talenty). Ide o proces, v ktorom vznikne nová generácia golfových hráčov na Slovensku, ktorí sa budú stretávať v krásnej prírode a zdieľať gentlemanské hodnoty tejto hry, ktorá Vás naučí aj veľa do života. Samozrejme budem vedieť pomôcť aj tým najlepším, ktorí budú chcieť reprezentovať našu krajinu.

Tréningový proces detí riadim podľa všetkých pedagogických a didaktických zásad tak, aby som z detí dostal to najlepšie čo v nich je, tak po mentálnej ako aj po fyzickej stránke. Zásada názornosti a individuálneho prístupu u detí sú pre mňa najdôležitejšie. Hra je hlavným motivačným faktorom k nadobudnutiu akýchkoľvek schopností, či zručností. Veľmi rád sa stretnem s vašimi ratolesťami na golfe .

Pridaj komentár

Scroll to top